Şafak Ertan Çomaklı

Biyoğrafi
  • Bbp

Şafak Ertan Çomaklı, 1975 yılında Mehmet Nuri-Zekiye Çomaklı çiftinin çocukları olarak Erzurum’da dünyaya geldi. Çomaklı, Erzurum Aziziye Koleji mezunudur.

Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, Dokuz Eylül Üniversitesinde Maliye ve Mali Hukuk alanında lisans ve yüksek lisansını tamamladı.

Uludağ Üniversitesinde doktorasını Maliye Mali Hukuk anabilim dalında tamamladıktan sonra yine aynı alanda doçentlik ve profesörlük kadrolarında bulundu.

 

Kamu maliyesi alanında çalışmalarında özellikle vergi kaçakçılığı ve terörün finansmanı üzerinde yoğunlaştı. Uluslararası alanda terörün finansman yöntemleri üzerinde İspanya, İtalya, Belçika, Almanya, Katar, Avusturya, Çekya, Kosova, Bosna Hersek, Suudi Arabistan, Kazakistan gibi ülkelerin Polis Akademilerinde uluslararası polis eğitimleri, işbirlikleri ile yüksek lisans jüriliği ve devleti temsilen üst düzey görevlerde bulundu.

 

Özellikle son yıllarda terörün kamusal alanda olan etkilerinin yanı sıra terörizmin mali ve personel boyutu üzerinde çalışmaları bulunmaktadır.

 

Çomaklı, Polis Akademisi Başkanlığında polis ve komiser yardımcısı alım ve eğitimi ile rütbe terfi süreçlerinin planlamasında yer aldı.

 

Şafak Ertan Çomaklı, 2018 Eylül ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Eskişehir Anadolu Üniversitesi Rektörü olarak atandı.

 

Şafak Ertan Çomaklı kronikleşen sağlık sorunlarını gerekçe göstererek, 8 Mayıs 2020 tarihinde bir milyon öğrencinin online olarak katıldığı sınavlara ilişkin düzenlediği basın toplantısında Anadolu Üniversitesi Rektörlüğünden istifa etti. Anadolu Üniversitesi bünyesinde görev alan akademisyen ve öğrenciler istifa haberinden duydukları üzüntüyü dile getirip görevine devam etmesi yönünde destek ve çağrı mesajları paylaştı.

 

Ulusal ve uluslararası çok sayıda çalışması bulunan Şafak Ertan Çomaklı iyi derece İngilizce bilmekte olup, evli ve üç çocuk babasıdır.